Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Melissa Auf der Maur – spiknutí drnkalů

Dnes slaví své 41. narozeniny zpěvačka, baskytaristka, klávesistka, hudební skladatelka, textařka, fotografka, malířka, fanynka esoterických nauk, ale i českého secesního malíře Alfonse Muchy – Malissa Auf der Maur. 

Mezi hudebními fandy je tato umělkyně známa především jako bývalá členka slavných Hole a  The Smashing Pumpkins. Melissa se narodila 17. března 1972 v Montrealu, kde taky vyrůstala. Její otec je kanadský novinář a politik Nick Auf der Maur a matka literární překladatelka Linda Gaboriau, jež má německo-švýcarské předky. Mateřským jazykem Melissy je angličtina, přesto velice dobře zvládá francouzštinu.

Část svého dětství trávila Melissa se svou matkou v Keni, ale po několika záchvatech způsobených malárii se stěhuje zpět domů do Montrealu, kde bydlela v sousedství Le Plateau Mont-Royal. V Montrealu začíná navštěvovat M.I.N.D. High School (Moving In New Directions) se zaměřením na divadelně-uměleckou činnost. Po střední škole odchází studovat na Concordia University obor fotografie.

Její první „opravdové“ setkání s živou hudbou se konalo 23. července 1991 v montrealském punkovém klubu Les Foufounes Électriques (přeloženo jako elektrická prdel), který navštívila se svým tehdejším přítelem Brucem a kde zrovna hráli chicagští Smashing Pumpkins. Melisse bylo devatenáct a baskytara, která ji později proslavila, byl pro ni ještě cizí nástroj. Pumpkins měli za sebou čerstvě vydanou dlouhohrající desku Gish, na které je velký hit I Am One, jenže návštěvníci klubu, kterých bylo nanejvýš dvacet, je vypískali. Melissin přítel Bruce po nich dokonce hodil prázdnou pivní láhev, za což se jim Melissa šla osobně po koncertě omluvit. Od tohoto dne se tak začala přátelit s hlavním mozkem skupiny Smashing Pumpkins - Billym Corganem.

Na 21. narozeniny koupil Melisse její otec první baskytaru – japonskou kopii Fender Squier model 1970 a malý basový zesilovač. Nadšená Melissa, obdarována novým hudebním nástrojem, dorazila na zkoušku jedné místní punk rockové kapely s tím, že by s nimi ráda hrála. Na otázku, zda umí na baskytaru hrát, odpověděla, že ne, ale jednou bude moc dobrá.

Krom studií na Concordia University pracovala jako DJ´s v baru Bifteck, který stojí na slavné montrealské ulici Boulevard Saint-Laurent. Do baru chodili místní hudebníci, kteří zde spolu velmi často po „závěrečné“ jammovali. Zde se Melissa dala dohromady se svým spolužákem z university Steve Durandem, který hrál na kytaru a klávesy a s bubeníkem Jordonem Zadoroznym a společně založili skupinu Tinker.

Největší úspěch skupiny Tinker byl, když předskakovali Smashing Pumpkins na jejích koncertě v Montrealu v roce 1994.

Když 16. června 1994 umírá na předávkování drogami baskytaristka losangelské skupiny Hole Kristen Pfaff, je to právě Billy Corgan, který doporučí zpěvačce a šéfce ženského bandu Hole Courtney Love (vdova po Kurtu Cobainovi) jako baskytaristku Melissu Auf der Maur. Na Billyho doporučení se tedy Courtney rozhodne Melissu pozvat do Seattlu na konkurz na baskytarový post. Jenže Melissa na radu otce nabídku odmítá. Jako důvod její otec vysvětluje, že Melissa nebude hrát v žádné kapele „druhé housle“. Mladou hudebnici nakonec přesvědčí Billy Corgan. Melissa tedy opouští své rodné město Montreal, universitu a přátelé a začíná nový život v grunge nasáklém Seattlu.

Svůj koncertní debut s Hole si Melissa odbude 5. srpna 1994 v Randall´s Island v New Yorku. Na konci prázdnin pak skupina cestuje do Evropy, kde se představí 26. srpna 1994 na malém pódiu na festivalu v Readingu. Takto zněli HoleMelissou na koncertě v Madison Square Garden v roce 1994 a takto v Brooklynu 14. února 1995 na MTV Unplugged koncertě. V srpnu 1995 cestují Hole opět do Evropy, aby se představili znovu v Readingu, ale tentokrát na hlavní stagei před 60 000 diváky, kde si krom nich zahráli taky Smashing Pumpkins nebo Green Day. Následující den pak vystoupí na festivalu Pukkelpop v Belgii po boku Pumpkins a Soundgarden.

Melissu Auf der Maur natočí s Hole album Celebrity Skin, které vychází 8. září 1998 a v historii skupiny se stane nejúspěšnější. Celosvětově se jej prodá přes 1 400 000 kopií a jak deska, tak skladby Celebrity Skin, Malibu a Awful (zde se Melissa zapsala i jako spoluautor) bodují na všech světových hitparádových žebříčcích.

V říjnu 1999 Auf der Maur skupinu Hole opouští (vyprší ji pětiletá smlouva a Melissa již nemá zájem s kapelou pokračovat) a stává se koncertní basistkou skupiny Smashing Pumpkins. Ve skupině nahradí odejivší basistku D´Arcy Wretzky. V únoru 2000 vydají Pumpkins studiové album Machina/The Machines of God. U tohoto alba je zajímavé, že většinu basových linek na něm nahrál Billy Corgan, některé kytarista James Iha a baskytara D´Arcy Wretzky je slyšet jen v některých pasážích. A i když již byla v době vydání pravoplatnou členkou Melissa, její basa na albu slyšet není.

Zato živě je možno Melissu se Smashing Pumpkins slyšet na koncertě v Tokyu, který se konal v hale Budokan 30. června 2000. Po návratu z Japonska Auf der Maur skupinu Smashing Pumpkins opouští.

Melissa se za svoji kariéru zúčastnila i řady dalších projektů. V roce 1997 se v době, kdy byli Hole na odpočinku, zúčastnila natáčení sólové desky Troublizing Rica Ocaseka (u nás je známý díky účinkování v kapele The Cars a manželstvím s první českou supermodelkou Pavlínou Pořízkovou). S Ricem odjela Melissa i následující turné k propagaci desky. Na produkci alba se podílel Billy Corgan (kdo jiný).
Na baskytaru si zahrála i na eponymní desce svého kamaráda z dětství Rufuse Wainwrighta v roce 1998. Ten si ji posléze pozval i na své další album Poses z roku 2001. V roce 1998 se objevila i ve videoklipu k jeho písni April Fools.
V roce 2002 nazpívala duet ve francouzštině Le Grand Secret s Nicolou Sirkis. Bylo to na desku Paradize skupiny Indochine. V rámci spolupráce se Melissa několikrát objevila s Indochine na podiu a 22. února 2002 jim předskakovala na vystoupení v Paříži. Odehrála krátký akustický set složený z vlastních kompozic.

Její hlas je možno slyšet taky na albu Rock´n´Roll z roku 2003, které natočil americký alt-country rockový zpěvák Ryan Adams. Nelze opominout ani spolupráci s dalšími kapelami, jako jsou Idaho, Fountains of Wayne či The Stills.

Po odchodu ze Smashing Pumpkins zakládá v roce 2001 Melissa společně s Ryanem Adamsem, Jamesem Ihaou (ex-Smashing Pumpkins) a Evanem Daldoem skupinu The Virgins. Jenže tento band měl jen jepičí život.

Dalším projektem, který vznikl na konci roku 2001, byla tribute kapela Black Sabbath, nazvaná Hand of Doom. Sešli se v ní muzikanti z různých žánrů, kteří měli jedno společné - v dětství byli jejich idoly Black Sabbath. V téhle kapele byla Melissa za zpěvačku. Po jejím boku tu působili kytarista Guy Stevens, basistka Molly R. Stern a bubeník Pedro Yanowitz. Kapela působila zhruba rok, ale odehrála kvanta vystoupení kolem Los Angeles. Protože však cítili, že tento projekt nemá šanci na výraznější úspěch, rozhodli se skončit. Aby to však byl konec jak se patří, natočili v říjnu 2002 desku Live in Los Angeles. Deska pochází z koncertu, kde s nimi vystupoval zpěvák Queens Of the Stone Age Nick Oliveri. Na koncertech hrála skupina Hand of Doom krom jiného skladby Paranoid nebo The Mob Rules.

V roce 2002 už ale Melissa dává dohromady další kapelu zvanou The Chelsea. Název není odvozen od londýnské čtvrti, ale od hotelu stejného jména v New Yorku, kde Melissa dlouhá léta bydlela. Tady si opět zahrála s bývalou spoluhráčkou z Hole, bubenicí Samanthou Maloney, která mezitím bubnovala v Mötley Crüe. Dalšími členkami bandu byly basistka Paz Lenchatin (A Perfect Circle) a kytaristka Radio Sloan (ex-The Need). Skupina odehrála ale jen jedno vystoupení, po kterém si skupinu přisvojila Courtney Love jako své doprovodné hráčky na svůj sólový projekt. Jenže Melissa a Paz u Courney nevydržely ani měsíc.

V roce 2004 se Melissa konečně pouští do sólového projektu nazvaného Auf der Maur. 2. února vydává eponymní desku pod názvem Auf der Maur. Na desce se objevuje celá řada vzácných hostů, počínaje Joshem Hommem a Nickem Oliverim z Queens of the Stone Age, přes Jamese Ihu z The Smashing Pumpkins, Erica Erlandsona z Hole, až po Branta Bjorka z Fu Manchu. Největší úspěch mají skladby Followed The Waves (ta se umísťuje v TOP 40 jak ve Státech, tak na Ostrovech) a Real A Lie. Desku propagovala na nespočetných vystoupeních. Společně s kapelami HIM a Curiosa odjela turné Love Metal. Předskakovala na turné The Offspring a Mathew Gooda.

V roce 2007 ohlásila Melissa práci na novém projektu. Společně s další deskou vychází i grafická povídka (něco jako komiks) a konceptuální film. Nahrávání alba započalo již v roce 2005 a ukončené bylo až na konci roku 2007. Desku natáčelo 25 hudebníků, nahrávalo a míchalo se ve 12 studiích za přispění 7 studiových inženýrů. Album vyšlo 30. března 2010 pod názvem Out of Our Minds. Mezi nejzajímavějšími hosty, jenž se na albu objevil, je určitě Glenn Danzig, který si s Melissou zazpíval společný duet ve skladbě Father´s Grave. Další výraznou skladbou z desky je titulní song Out of Our Minds.

Melissa Auf der Maur patří jistě k vlivným basistkám. Její stopa se vine jak významnými kapelami, tak zajímavými projekty. Dále se sluší poznamenat, že je též uznávanou fotografkou. Její fotografie jsou nejen na deskách jejích hudebních přátel. Byly uveřejněny i v prestižních časopisech pro fotografy jako Nylon, Bust nebo American Photo. Dočkala se i samostatné výstavy v New Yorku. Již 12 let chystá knihu svých fotografií. Ale kdy vyjde, ví jen ona sama (nebo spíše neví).

Další odkazy:

Interaktivní encyklopedie rocku

Autor: Jiří Ručka | neděle 17.3.2013 21:17 | karma článku: 15,28 | přečteno: 712x
  • Další články autora

Jiří Ručka

Bitva o vakcíny proti Covid-19 nabírá řádné obrátky.

Již víc než rok bojuje naše republika a celý svět s koronavirem. Už víc jak rok jsme různě omezování, ať už v zaměstnání, v podnikání, ve školách nebo ve volnočasových aktivitách.

13.3.2021 v 11:01 | Karma: 14,70 | Přečteno: 630x | Diskuse| Politika

Jiří Ručka

Pivo tour de Příbor 2019.

V sobotu 24. srpna se konal již 9. ročník pochodu po příborských zahradních restauracích, jako vzpomínka na Karla Svobodu, který tento tradiční pivní pochod před devíti léty zakládal.

28.10.2019 v 12:31 | Karma: 11,28 | Přečteno: 452x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Další absurdní a zbytečné nařízení Bruselu vzejde v platnost 20. května 2019.

Na různé hloupé až bizarní nařízení bruselského „velkovévodství“ už jsme si pomalu zvykli, ale to, které začne platit v květnu tohoto roku, je slušně řečeno kuriózní.

17.2.2019 v 8:15 | Karma: 46,94 | Přečteno: 17509x | Diskuse| Společnost

Jiří Ručka

Černá kniha rocku 2018.

Další rok uběhl. A do rockového nebe odešlo opět mnoho známých i méně známých hudebních osobností jak světových, tak domácích.

19.1.2019 v 19:31 | Karma: 20,56 | Přečteno: 1311x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Blíží se konec Balíkářů v Česku?

Ministerstvo dopravy připravuje již 3 roky změnu bodového systému pro řidiče. Letos to bude již 13 let od doby, kdy byl tento represivní bič na neukázněné řidiče zaveden.

13.1.2019 v 11:45 | Karma: 39,53 | Přečteno: 6476x | Diskuse| Politika

Jiří Ručka

Ukradená písnička XXX. – The Unforgiven II.

Od roku 1991 už nevydala skupina Metallica tak „silný“ materiál, jak v létech předešlých. Od syrového thrash metalu přešla pomalu a potichu přes hard rock až k country, které je ale ve Státech hodně populární.

16.12.2018 v 18:03 | Karma: 14,43 | Přečteno: 1119x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Ukradená písnička XXIX. – Dreamer

I takový hitmaker, jakým Ozzy Osbourne bezpochyby je, občas sáhne po cizím nápadu a vydá jej za svůj.

9.12.2018 v 13:22 | Karma: 15,72 | Přečteno: 2773x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Ukradená písnička XXVIII. – Milióóóny přání.

Vánoce se blíží a internetový obchod Mall vsadil letos ve své reklamní kampani na chytlavý hudební motiv, kterým zahltil internet, televizní stanice skupiny Prima a regionální rozhlasové stanice plus Europu 2 a Frekvenci 1.

2.12.2018 v 10:22 | Karma: 15,47 | Přečteno: 1044x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Ukradená písnička XXVII. – Waking The Demon

Velšská metalová banda Bullet For My Valentine vtrhla na hudební scénu jako hurikán. Pro kritiky to bylo stejné překvapení jako pro konzervativní posluchače metalu, kteří ne vždy přijmou novou skupinu na hudební scéně s nadšením.

16.9.2018 v 19:18 | Karma: 9,54 | Přečteno: 311x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Ukradená písnička XXVI. - Nightflight to Venus

V roce 1978 vydala dance – popová skupina Boney M. své nejúspěšnější album Nightflight to Venus, které se dostalo do čela hitparádových žebříčků v desítce zemí světa.

9.9.2018 v 18:26 | Karma: 19,63 | Přečteno: 785x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Pivo tour de Příbor 2018.

V sobotu 18.8.2018 se konal 8. ročník pochodu po příborských zahradních restauracích. Velice slušnou účast okořenil na závěr svým "romantickým" koncertem mistr pornofolku Záviš.

2.9.2018 v 11:12 | Karma: 12,06 | Přečteno: 372x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Manny Charlton

Ve světě „rock ́n ́ rollu“ se neprosadilo mnoho rodilých Španělů. Asi nejvěhlasnějším je kytarista skotských hardrockerů Nazareth – Manuel Charlton.

23.7.2018 v 16:30 | Karma: 16,47 | Přečteno: 443x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – John Sykes

Tento britský kytarový virtuóz stal u zrodu Nové vlny britského Heavy metalu. Se skupinou Tygers of Pan Tang měl našlápnuto hodně vysoko.

22.7.2018 v 14:18 | Karma: 11,18 | Přečteno: 309x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Sebastian Bach

Jeden z nejoriginálnějších zpěváků americké glammetalové scény působil dlouhé roky v newjerseyském spolku Skid Row.

8.7.2018 v 15:03 | Karma: 10,90 | Přečteno: 416x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Peter Gabriel

Muzikant, který je ve světě progresivního rocku obrovský pojem. V roce 1967 spoluzakládá Peter Gabriel s Tony Banksem, Mike Rutherfordem a dalšími jednu z nejdůležitějších skupin art/progresive rocku ve světě – skupinu Genesis.

7.7.2018 v 19:55 | Karma: 15,26 | Přečteno: 749x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Michael Vescera

Nejenom v Evropě nebo v USA umí hrát dobrý Metal, ale i v Zemi vycházejícího slunce jsou kvalitní metalové spolky, které dokážou dát těm evropským či americkým pěkně „na prdel“.

7.7.2018 v 12:15 | Karma: 7,85 | Přečteno: 211x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Michael Kiske

Tento hamburský rodák se neodmyslitelně zapsal do historie speed/power metalu jako člen skupiny Helloween.

7.7.2018 v 6:47 | Karma: 16,00 | Přečteno: 1401x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Kirk Hammett

V roce 1983 nastupuje k rozjíždějícímu se thrashovému kolosu Metallica potomek filipínské matky a irského otce, kytarista Kirk Hammett, aby nahradil vyhodivšího Davea Mustaina.

6.7.2018 v 15:44 | Karma: 12,24 | Přečteno: 550x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Jello Biafra

Nejvýraznější představitel druhé vlny amerického punku, skupina Dead Kennedys, jejíž texty se zaměřovaly proti americkému způsobu života, rasismu a fašismu, vznikla v roce 1978 v San Francisku.

6.7.2018 v 11:55 | Karma: 9,34 | Přečteno: 226x | Diskuse| Kultura

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Kerry Livgren

Americká skupina Kansas patří k absolutní špičce progresivního rocku. Na svém kontě má 14 studiových alb. Většinu skladeb, které se staly nesmrtelné, napsal Kerry Livgren.

3.7.2018 v 19:35 | Karma: 12,42 | Přečteno: 307x | Diskuse| Kultura
  • Počet článků 346
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2269x
Jsem normálně ujetý rockér. Vystudovaný chemik. Zajímám se o hudbu a vše kolem ni. Ale taky mě nenechává chladným dění ve společnosti. Hlavně ti političtí vyžírkové.