Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou zahraniční dělníci přínosem pro fabriky a občany na Novojičínsku?

14. 11. 2015 13:29:23
V okrese Nový Jičín se za poslední roky otevřelo několik průmyslových zón, ve kterých vyrostlo nespočet montážních fabrik, a další jsou v plánu postavit.

Jednou z nich je průmyslová zóna u Kopřivnice, kde mají své výrobní haly nejen Tatra, ale taky Brose, Bang & Olufsen, Cirex, Dura, Röchling Automotive nebo Erich Jaeger. Další významnou průmyslovou zónou v okrese Nový Jičín je Strategická průmyslová zóna Mošnov, kde působí firmy jako Plakor, Mahle Behr, Cromodora Wheels, Free Zone Ostrava a v nejbližší době zde otevře své brány i Hyundai Mobis, která zde bude vyrábět světla pro své automobily.

Krom těchto dvou významných průmyslových zón, je v okrese Nový Jičín další ve Frenštátě pod Radhoštěm – Martinská čtvrť. Ta leží v těsné blízkosti areálu společnosti Siemens. Nesmím samozřejmě opomenout Continental Corporation.

Na první pohled se to čte jako krásná pohádka. Tolik nabídek práce v jednom okrese. Není nic krásnějšího. Jenže když se na to podívám pod drobnohledem, tak zas taková idylka to není. Ani jedna z těchto firem není Česká. Snad Tatra, ale tu vlastní přes holandský Excalibur Group B.V. Michal Strnad. Ano, je to stejná firma, která ve Vrběticích na Zlínsku skladovala protizákonně zakázané protipěchotní miny. Ostatní firmy v okrese Nový Jičín vlastní Němci, Italové, Korejci, Dánové nebo Francouzi. To zas tak nevadí. Ve světě je to běžný jev, že si nadnárodní korporace staví své montážní haly v různých částech světa, kde najdou „blbé“ lidi schopné si za almužnu ničit své zdraví a důstojnost.

Jenže v okrese Nový Jičín nastává paradoxní situace. Není zde dostatek kvalifikovaných pracovníků, dělníků, kteří by měli chuť dělat ze sebe dobrovolně otroky za pár šupů na montážních linkách. Pár let se tato monotónní otrocká práce, kdy zaměstnanci chodí do třísměnných provozů a dělají několik hodin denně po dobu několika let stejné pohyby, dá vydržet, ale po deseti létech na stejné lince jsou z těchto zaměstnanců povětšinou invalidé. Nemoci jako syndrom karpálního tunelu, artralgie, Raynaudův syndrom, ischemie, artróza páteře, Bechtěrevova nemoc nebo cervikobrachiální syndrom jsou u těchto pracovníků běžné jako nákup mléka v supermarketu.

A tak nastává v okrese Nový Jičín zaměstnanecká krize. Jednotlivé firmy si mezi sebou přetahují pod příslibem různých bonusů zaměstnance. Je běžnou praxí, že „přetáhnutý“ zaměstnanec vyfasuje nástupní bonus deset tisíc korun a s ním i člověk, který jej doporučil. Jenže toto nejde dělat do nekonečna. Už není kde brát. Ti rozumní už dávno těmto „pracovním táborům“ dali vale, ti nerozumní to ještě se zaťatými zuby zkouší dál, protože mají dluhy, hypotéky nebo půjčky a „staří“ veteráni v produktivním věku už jsou povětšinou v invalidním důchodě.

Co tedy zbývá těmto firmám, když není už kde brát? Zkusit to v zahraničí. Tam se určitě nějací „Magoři“ ještě najdou. A našli. Do firem na Novojičínsku (a asi nejen zde) se začínají ve velkém nabírat zahraniční pracovníci. Pracovní agentury loví hlavně na Balkáně, ale i v Polsku nebo na Ukrajině. Není výjimkou, že jedete firemním sběrným busem do práce nebo z práce a slyšíte tam jen rumunštinu, polštinu, srbštinu nebo bulharštinu. Že je v těchto autobusech temno i ve dne, už asi nikoho nepřekvapuje. A to nemluvím o odéru, který se z autobusu line, když se na zastávce otevřou dveře. Ten smrad by porazil i koně.

Jak tito zahraniční dělníci pracují a za kolik, nevím, tato informace mi není známa. Ale co mi je známo z vlastní zkušenosti, tak je velký problém v místech, kde bydlí. Třeba v Novém Jičíně se bojí lidi chodit do obchodu u hotelu Kalač, protože Rumuni a Bulhaři, kteří tam jsou ubytování, obtěžují svým chováním místní obyvatelstvo.

Nemalá skupina zahraničních dělníků bydlí i v Příboře a ani zde to není o moc lepší. Třeba dnes ráno v sedm hodin jsem potkal na náměstí několik opilých Poláků, jak se smradlaví válí po chodníku. A to, že byl opodál zblitý celý chodník na několika místech, už nebudu ani komentovat. Není se čemu divit, včera byla asi výplata, či co. Abych náhodou někomu neukřivdil, tak minulý týden jsem odpoledne pro změnu potkal nějaké Rumuny, jak se zťatí jak Dáni plazí na ubikaci.

Co vím z doslechu, tak o nic lepší to není ani v Kopřivnici, kde několik těchto „civilizovaných“ dělníků bydlí. I tam jsou s nimi problémy.

A tak se ptám. Máme to zapotřebí? Nebylo by lepší přidat českým zaměstnancům více peněz, aby nemuseli chodit na skoro povinné přesčasy (když nejdeš, tak nedýcháš pro firmu, tak pak nechtěj přidat), kde si své zdraví ničí o to více? Nebylo by lepší starat se o své zdraví a o zdraví zaměstnanců? Jenže zahraničním majitelům firem to je šum a fuk. V těchto „lágrech“ nepracují jejích děti, rodiče, vnuci, tetičky, strýčkové. Ti se učí jak zotročit další masy hloupých ovčanů.

Autor: Jiří Laser Ručka | sobota 14.11.2015 13:29 | karma článku: 31.20 | přečteno: 3679x

Další články blogera

Jiří Laser Ručka

Čekání na Godota?

Ani ne tak na Godota, ale na milost pro Jirku Kajínka, až dorazí do Věznice Rýnovice. Ale čekání se nějak protahuje.

20.5.2017 v 12:46 | Karma článku: 12.71 | Přečteno: 612 | Diskuse

Jiří Laser Ručka

Kladivo na Čarodějnice vol.8, Příbor – 30. dubna 2017

Na Valpuržinu noc jaly se v restauraci U Čechů bytosti pozemské očistec ohněm konati. Na popud místí svaté inkvizice vzdorná Morana budiž upálena na hranici.

8.5.2017 v 12:19 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 416 | Diskuse

Jiří Laser Ručka

Černá kniha rocku – 2016

Je za námi rok 2016, ve kterém se smrtka svou nabroušenou kosou rozmáchla hodně ze široka. Hudební svět tak přišel o mnoho hudebních osobností, nadšenců a vizionářů, bez kterých by dějiny rockové hudby byly ochuzeny o mnohé.

12.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 1704 | Diskuse

Jiří Laser Ručka

Jana Uriel Kratochvílová & Illuminati.ca – Rosso Nero, Valaššké Meziříčí

V pátek 16. září si dali v Rosso Nero ve Valmezu dostaveníčko příznivci mimozemšťanů, které v daný den a na daném místě zastupovala stále vitální Jana Uriel Kratochvílová.

1.10.2016 v 13:56 | Karma článku: 17.05 | Přečteno: 807 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Houška

Pošta poskytuje nové služby

Čekání na poště bývalo nudnou protivnou věcí. Až do chvíle, kdy Česká pošta inovovala a spustila nové služby, Ještě jste je nezkusili?

29.5.2017 v 19:09 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 290 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Vánoce

Svátky klidu, míru, smíření, odpočinku...Ne však u Stalingradu. Zde i na Štědrý den roku 1942 probíhaly boje a přesuny vojsk na obou válčících stranách.

29.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 10.97 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jan Ziegler

Tradiční ruské hodnoty aneb můžeš zavraždit člověka za tisíc dolarů

Podle průzkumu veřejného mínění Mezinárodního republikánského institutu čtvrtina Čechů věří tomu, že Rusko brání tradiční hodnoty jako víru, morálku a rodinu. To je ovšem těžký nesmysl a podvod.

29.5.2017 v 17:42 | Karma článku: 19.73 | Přečteno: 337 | Diskuse

Adam Mikulášek

A já myslel, že tu žádní uprchlíci nejsou

Tak kdo že se to v té Balkové vzbouřil? Jistě nějací ti náckové, kteří se nechali ubytovat v detenčním zařízení, aby si mohli tak trošku zalaškovat s policií. Nebo že by ufoni?

29.5.2017 v 16:56 | Karma článku: 38.30 | Přečteno: 1265 | Diskuse

Petr Havránek

Omezené parkování v Praze neprošlo!

V poslední době se množí informace o tom, jak pražské zastupitelstvo nekoná, otálí, zmítá se vnitřními rozpory a spousta dalších negativ na jejich hlavu. Já mám nyní to potěšení, říci o jejich rozhodování něco pozitivního.

29.5.2017 v 15:25 | Karma článku: 16.49 | Přečteno: 466 | Diskuse
Počet článků 281 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2148

Jsem normálně ujetý rockér. Vystudovaný chemik. Zajímám se o hudbu a vše kolem ni. Ale taky mě nenechává chladným dění ve společnosti. Hlavně ti političtí vyžírkové.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.