Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou zahraniční dělníci přínosem pro fabriky a občany na Novojičínsku?

14. 11. 2015 13:29:23
V okrese Nový Jičín se za poslední roky otevřelo několik průmyslových zón, ve kterých vyrostlo nespočet montážních fabrik, a další jsou v plánu postavit.

Jednou z nich je průmyslová zóna u Kopřivnice, kde mají své výrobní haly nejen Tatra, ale taky Brose, Bang & Olufsen, Cirex, Dura, Röchling Automotive nebo Erich Jaeger. Další významnou průmyslovou zónou v okrese Nový Jičín je Strategická průmyslová zóna Mošnov, kde působí firmy jako Plakor, Mahle Behr, Cromodora Wheels, Free Zone Ostrava a v nejbližší době zde otevře své brány i Hyundai Mobis, která zde bude vyrábět světla pro své automobily.

Krom těchto dvou významných průmyslových zón, je v okrese Nový Jičín další ve Frenštátě pod Radhoštěm – Martinská čtvrť. Ta leží v těsné blízkosti areálu společnosti Siemens. Nesmím samozřejmě opomenout Continental Corporation.

Na první pohled se to čte jako krásná pohádka. Tolik nabídek práce v jednom okrese. Není nic krásnějšího. Jenže když se na to podívám pod drobnohledem, tak zas taková idylka to není. Ani jedna z těchto firem není Česká. Snad Tatra, ale tu vlastní přes holandský Excalibur Group B.V. Michal Strnad. Ano, je to stejná firma, která ve Vrběticích na Zlínsku skladovala protizákonně zakázané protipěchotní miny. Ostatní firmy v okrese Nový Jičín vlastní Němci, Italové, Korejci, Dánové nebo Francouzi. To zas tak nevadí. Ve světě je to běžný jev, že si nadnárodní korporace staví své montážní haly v různých částech světa, kde najdou „blbé“ lidi schopné si za almužnu ničit své zdraví a důstojnost.

Jenže v okrese Nový Jičín nastává paradoxní situace. Není zde dostatek kvalifikovaných pracovníků, dělníků, kteří by měli chuť dělat ze sebe dobrovolně otroky za pár šupů na montážních linkách. Pár let se tato monotónní otrocká práce, kdy zaměstnanci chodí do třísměnných provozů a dělají několik hodin denně po dobu několika let stejné pohyby, dá vydržet, ale po deseti létech na stejné lince jsou z těchto zaměstnanců povětšinou invalidé. Nemoci jako syndrom karpálního tunelu, artralgie, Raynaudův syndrom, ischemie, artróza páteře, Bechtěrevova nemoc nebo cervikobrachiální syndrom jsou u těchto pracovníků běžné jako nákup mléka v supermarketu.

A tak nastává v okrese Nový Jičín zaměstnanecká krize. Jednotlivé firmy si mezi sebou přetahují pod příslibem různých bonusů zaměstnance. Je běžnou praxí, že „přetáhnutý“ zaměstnanec vyfasuje nástupní bonus deset tisíc korun a s ním i člověk, který jej doporučil. Jenže toto nejde dělat do nekonečna. Už není kde brát. Ti rozumní už dávno těmto „pracovním táborům“ dali vale, ti nerozumní to ještě se zaťatými zuby zkouší dál, protože mají dluhy, hypotéky nebo půjčky a „staří“ veteráni v produktivním věku už jsou povětšinou v invalidním důchodě.

Co tedy zbývá těmto firmám, když není už kde brát? Zkusit to v zahraničí. Tam se určitě nějací „Magoři“ ještě najdou. A našli. Do firem na Novojičínsku (a asi nejen zde) se začínají ve velkém nabírat zahraniční pracovníci. Pracovní agentury loví hlavně na Balkáně, ale i v Polsku nebo na Ukrajině. Není výjimkou, že jedete firemním sběrným busem do práce nebo z práce a slyšíte tam jen rumunštinu, polštinu, srbštinu nebo bulharštinu. Že je v těchto autobusech temno i ve dne, už asi nikoho nepřekvapuje. A to nemluvím o odéru, který se z autobusu line, když se na zastávce otevřou dveře. Ten smrad by porazil i koně.

Jak tito zahraniční dělníci pracují a za kolik, nevím, tato informace mi není známa. Ale co mi je známo z vlastní zkušenosti, tak je velký problém v místech, kde bydlí. Třeba v Novém Jičíně se bojí lidi chodit do obchodu u hotelu Kalač, protože Rumuni a Bulhaři, kteří tam jsou ubytování, obtěžují svým chováním místní obyvatelstvo.

Nemalá skupina zahraničních dělníků bydlí i v Příboře a ani zde to není o moc lepší. Třeba dnes ráno v sedm hodin jsem potkal na náměstí několik opilých Poláků, jak se smradlaví válí po chodníku. A to, že byl opodál zblitý celý chodník na několika místech, už nebudu ani komentovat. Není se čemu divit, včera byla asi výplata, či co. Abych náhodou někomu neukřivdil, tak minulý týden jsem odpoledne pro změnu potkal nějaké Rumuny, jak se zťatí jak Dáni plazí na ubikaci.

Co vím z doslechu, tak o nic lepší to není ani v Kopřivnici, kde několik těchto „civilizovaných“ dělníků bydlí. I tam jsou s nimi problémy.

A tak se ptám. Máme to zapotřebí? Nebylo by lepší přidat českým zaměstnancům více peněz, aby nemuseli chodit na skoro povinné přesčasy (když nejdeš, tak nedýcháš pro firmu, tak pak nechtěj přidat), kde si své zdraví ničí o to více? Nebylo by lepší starat se o své zdraví a o zdraví zaměstnanců? Jenže zahraničním majitelům firem to je šum a fuk. V těchto „lágrech“ nepracují jejích děti, rodiče, vnuci, tetičky, strýčkové. Ti se učí jak zotročit další masy hloupých ovčanů.

Autor: Jiří Laser Ručka | sobota 14.11.2015 13:29 | karma článku: 31.28 | přečteno: 3769x

Další články blogera

Jiří Laser Ručka

Pivo Tour de Příbor – sobota 19. srpna 2017

V sobotu 19. srpna se konal již VII. ročník Pivního pochodu Karla Svobody – Pivo Tour de Příbor 2017.

10.9.2017 v 13:07 | Karma článku: 9.74 | Přečteno: 240 | Diskuse

Jiří Laser Ručka

Fenomén Záviš.

Někdo o něm už někdy slyšel, někdo už někdy někde slyšel nějakou jeho sprostonárodní vypalovačku. Někdo už byl na jeho koncertě, někdo se se Závišem dokonce už i fotil a někdo měl tu čest se s ním i ožrat.

31.7.2017 v 13:47 | Karma článku: 17.95 | Přečteno: 752 | Diskuse

Jiří Laser Ručka

Valašský špalíček 2017 – Valašské Meziříčí, areál zámku Žerotínů.

Bouř nadšení, slávy a jásotu panovala poslední červnový víkend mezi 21. a 24. dnem v království Valašském. Ve Valašském Meziříčí v areálu zámku Žerotínů, v renesančním prostředí, sešlis se milovníci tónů libých, uchu lahodícím.

5.7.2017 v 14:12 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 273 | Diskuse

Jiří Laser Ručka

21. - 24 . června 2017 se bude konat ve Valašském Meziříčí Valašský špalíček 2017

35. ročník Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček 2017 se uskuteční opět v červnu, v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí od středy 21. června do soboty 24. června 2017.

4.6.2017 v 10:26 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 136 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Chalupský

Ach, ty šátky.

Tak jsem vám pane Švejk přinesla tu vaši národní političku a jestli dovolej, tak jim ještě přinesu domácí švestkový koláč, jak maj rádi. Ráno jsem ho upekla, to aby se jim pěkně četlo.

22.9.2017 v 7:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse

Pavel Kamas

Jsou elektromobily a autonomní auta levné a ekologické? Je to jízda na dluh.

Dluhy se mají splácet. To se učíme od dětství. Lepší je nepůjčovat si nebo jen málo. A my si jeden velký dluh děláme formou neekologických a drahých elektromobilů. A jako každý dluh ho budeme muset splatit.

22.9.2017 v 7:31 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 202 | Diskuse

Karel Januška

Volme spravedlnost

Ministr spravedlnosti dává návrh Nejvyššímu správnímu soudu odvolat soudkyni. Důvodem je skutečnost, že soudkyně postupuje přesně podle litery Ústavy.

22.9.2017 v 4:17 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 164 | Diskuse

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Verdikt jako takový asi správně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo. Z banálního občanskoprávního sporu se stala fraška a demonstrace islamofobie.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 6.86 | Přečteno: 405 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 30.87 | Přečteno: 711 | Diskuse
Počet článků 285 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2157

Jsem normálně ujetý rockér. Vystudovaný chemik. Zajímám se o hudbu a vše kolem ni. Ale taky mě nenechává chladným dění ve společnosti. Hlavně ti političtí vyžírkové.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.