John Paul Jones – ve stínu slavných.

3. 01. 2011 8:22:14
Dnes slaví pětašedesáté narozeniny nejvíce nedoceněný hudebník této planety. Vlastním jménem John Baldwin se narodil v hudební rodině v jihovýchodní části Londýna, v Sidcupu - hrabství Kent.

Na klavír začal hrát jako šestiletý. Protože jeho rodiče často cestovali, navštěvoval internátní školu Christ ́s College v Blackheartu, kde studoval hudbu. Již jako čtrnáctiletý se stal John sbormistrem a varhaníkem v místním kostele. A v tomto roce si koupil i svou první baskytaru Fender Jazz Bass, na kterou hrál až do roku 1975. V 15 se stal členem jazz rockové skupiny The Deltas. V roce 1962 krátce spolupracuje John se slavnými The Shadows. Tehdy se seznamuje i s Jimmym Pageem. John se stává vyhledávaným studiovým hráčem. Spolupracuje s takovými hudebními veličinami, jako byli The Rolling Stones, Rod Stewart, Jeff Beck, Cat Stevens, Herman ́s Hermits, Donovan a mnoho dalších. V této době přijímá i své umělecké jméno John Paul Jones. Tento pseudonym vymyslí jeho kamarád Andrew Loog Oldham (v šedesátých létech manažér The Rolling Stones). V témže roce natočí svůj první singl Baja / A Foggy Day in Vietnam, který vychází v dubnu 1964 (produkce Oldham).

V roce 1968 se formuje nová sestava skupiny The Yardbirds. Jimmy Page, jako hlavní osobnost této skupiny (po odchodu Claptona a Becka), hledá k sobě spoluhráče. A když skupinu opustí baskytarista Chris Deja, na uvolněný post přichází John Paul Jones. Page si jej pamatuje z dřívějška jako pracovitého a schopného muzikanta a hudebního aranžéra, proto neváhal ani minutu s jeho přijetím. A tak Jones doplní trio Page-Plant-Bonham. V září 1968 odehraje skupina sérii nasmlouvaných koncertů ve Skandinávií, ale již pod názvem New Yardbirds. 19. října 1968 vystupuje skupina v Liverpoolu, kde se definitivně loučí s názvem New Yardbirds a přejmenovává se na Led Zeppelin. Název Led Zeppelin vymyslí Keith Moon z The Who, který v žertu prohodil, že skupina skončí stejně jak největší řiditelný balón na světě, tedy slavná vzducholoď Zeppelin. Jedinou změnou se stalo přepsání slova „lead“ na „led“, aby to zamezilo generacím tupohlavých vyhulenců chybně vyslovovat homofonní jméno skupiny a asociovat je tak s osudem vzducholodi, kterou milují snad všichni aviatici světa. Manažérem skupiny Led Zeppelin se stává Peter Grant, který v listopadu 1968 zajistí Zeppelinům smlouvu u Atlantic Records.

Ještě v říjnu 1968, během 30 hodin, natočí skupina Led Zeppelin v Olympic Studiu v Londýně svou první desku. Ta pak vychází 12. ledna 1969 a způsobí úplnou senzaci v USA. Atlanticu se během měsíce vrátí několikanásobně vložený kapitál do skupiny.

Album Led Zeppelin dosáhne přední hitparádové příčky snad po celém světě. Na albu se skladatelsky podílel i John Paul Jones. Je spoluautorem otvíráku Good Times Bad Times, ale i hardrockové vypalovačky Communication Breakdown. Svůj skladatelský podíl má i v nejdelší skladbě alba v How Many More Time (part. 2), z které Zeppelini udělali na koncertech 20 minutový blues-rockový jam session.

2. album skupiny vychází ještě v témže roce. A i zde se skladatelsky zapsal John Paul Jones. Je spoluautorem jednoho z největších hitů Zeppelinů, skladby Whole Lotta Love, ale i další hardrockové vypalovačky Heartbreaker.

Na třetím albu, které vychází na konci roku 1970, se Jones podílel skladbami: Celebration Day nebo Bron-Y-Aur Stomp.

Další, v pořadí 4. album Zeppelinů, vychází na konci roku 1971, a i zde je skladatelsky zapsán John Paul Jones. Ve skladbě Rock ́n ́ Roll si Jones a Page zařádili o pár let později na jednom pódiu se skupinou Foo Fighters (David Grohl – bicí, Taylor Hawkins – zpěv). Tato skladba je stejně jak hit Black Dog na tomto albu a jako spoluautor je zde zapsán Jones.

28.3.1973 vychází s několika měsíčním zpožděním album House Of The Holy. A i zde zanechal Jones svůj skladatelský rukopis. Podílí se na velkých hitech No Quarter nebo The Ocean.

24. února 1975 vydávají Led Zeppelin jedno ze svých nejlepší počinů a to album Physical Graffiti. Jedná se o jediné řadové dvoualbum v historií této skupiny. Skladatelsky je to především dílem dvojce Plant-Page, ale i Jones zde má svůj podíl. Je navždy zapsán ve skladbách Night Flight, Trampled Under Foot nebo In the Light.

Rok 1975 je však černým rokem v historii skupiny Led Zeppelin. Robert Plant si při autonehodě na ostrově Rhodos vážně poraní páteř, takže činnost skupiny je na několik měsíců prakticky zastavena. Další album Presence vydává skupina 31.3.1976 a Plant jej celé nazpíval ze svého invalidního vozíku, na kterém byl nedobrovolně uvězněn. Album je celé dílem dvojce Plant-Page, až na skladbu Royal Orleans, která je společným dílem skupiny. Koncertní prezentace této desky je však posunuta až na 1.duben 1977 do Dallasu, kde začíná obrovské turné Zeppelinu, které ale záhy skončí. Koncem července 1977 umírá na infekční žloutenku pětiletý syn Roberta Planta, Karak. Plant ihned odjíždí domů do Anglie. Následující rok drží v ústraní smutek, takže kapela je vlastně nečinná. Mnohokrát se spekuluje, že skupina skončila. V polovině roku 1978 se však Plant vrátí a všechny spekulace o konci kapely vyvrátí. Doslova prohlásí: „Skupina je zde a zůstane pohromadě, dokud nás smrt nerozdělí“. Kdyby jen býval tušil...

15. srpna 1979 vydávají Zeppelini album In Through The Out Door, které je celé kompozičním dílem Johna Paula Jonese. Album otvírá skladba In The Evening, skladba Fool in The Rain vyšla i na singlu a dosáhla na vrcholky v žebříčcích v Kanadě a v USA.

Deska okamžitě vystřelila po vydání na první místa žebříčků a strhla s sebou i všechna předešlá díla skupiny. Čtveřice v mezidobí nezahálela a pečlivě se připravovala na comeback. V červnu 1980 vyjíždějí Zeppelini na evropské turné. Rok předtím si ještě zahráli coby headlineři na hudebním festivalu v britském Knebworthu.

Společně s Peterem Grantem se celá kapela pečlivě připravuje na následné turné po Spojených státech, kam měli všichni odcestovat na sklonku září 1980. K žádnému koncertu už však nedošlo. 25.září je v ranních hodinách nalezen ve své posteli mrtev bubeník skupiny John „Bonzo“ Bonhem. Udusil se vlastními zvratky, když ulehl po předešlé bujaré oslavě, pořádané na počest připravovaného amerického turné. Celá hudební veřejnost a fanoušci skupiny jsou v šoku. Veškeré plány se ruší a zbylí tři členové skupiny po kratším čase veřejně prohlašují, že skupina Led Zeppelin končí.

19. listopadu 1982 vydávají Led Zeppelin úplně poslední album Coda, které tvoří dříve nahrané, ale nikdy oficiálně vydané skladby. Jones se spoluskladatelský podepsal jen pod jednou, a to u titulu Darlene. Skladba však dosáhne nečekaného úspěchu. Na hitparádovém žebříčku v USA dobude 4. pozici.

A to je vše pod značkou Led Zeppelin. John Paul Jones se uchýlí i se svou rodinou do svého venkovského sídla v Devonshire, kde si vybudoval vlastní studio v budově, kde byla v minulosti nedělní škola. Zde se obklopí všemožnými klávesovými nástroji a mašinkami a tvoří muziku „do šuplíku“. Na živo vystoupí v první polovině osmdesátých let jen jednou, a to na společném jamu s Robertem Plantem během vystoupení v Bristolu v prosinci 1983.

V roce 1984 se ale Jones pouští do skládání filmové hudby. Natočí soundtrack pro film Scream for Help, který se stane propadákem. Hudba je to ale zajímavá. Prokázal zde totiž svou mnoha-nástrojovou variabilitu a své muzikantské kvality. Za zmínku určitě stojí skladba When You Fall in Love, kde si Jones i zazpíval. Text napsala jeho dcera Jacinda Baldwin. Na skladbě Crackback se hudebně podílel i Jimmy Page.

Další Jonesovy hudební aktivity byly víceméně producentské. Spolupracuje s kapelami The Mission, R.E.M., Heart, Foo Fighters, Cinderella, s Peterem Gabrielem, Brianem Enem a dalšími.

V roce 1999 vydává progresivně-instrumentální dílko Zooma. Celý počin otvírá titulní Zooma. Za zmínku ale stojí i skladba Tidal, kterou si na jednom vystoupení vystřihl společně se skvělým kytaristou Nuno Bettencourtem (Extreme).

O dva roky později vydává Jones zatím své poslední sólové dílko, a to album Thunderhief. Album bylo nahrané pro společnost Discipline Global Mobile, kterou vlastní Robert Fripp z King Crimson. A samotný Fripp si zahrál ve skladbě Leafy Meadows. Ve skladbě Shibuya Bop je pak možno slyšet japonský strunný nástroj koto, na který hraje samotný Jones.

V roce 2009 se ale Jones objevuje v nové superskupině Them Crooked Vultures, kterou krom něj tvoří ještě David Grohl (ex-Nirvana, Foo Figters, Probot) a Josh Homme (ex-Kyuss, Queens of the Stone Age, atd.). Ze stejnojmenného alba pochází skladby Elephants a New Fang.

John Paul Jones je považován za velmi vlivného a důležitého baskytaristu a hudebního aranžéra. Svou hrou ovlivnil takové baskytaristy jako jsou Geddy Lee (Rush), Steve Harris (Iron Maiden), Gene Simmons (Kiss), John Deacon (Queen), Flea (RHChP) a mnoho dalších. Vždycky asi zůstane ve stínů Page a Planta, ale byl u toho, když se začala psát historie hard rocku. Na hudební důchod určitě ještě nepomýšlí.

...a takto si zahrál s Paulem Gilbertem (Mr.Big, Racer-X) velký hit Going To California.

Autor: Jiří Ručka | pondělí 3.1.2011 8:22 | karma článku: 28.43 | přečteno: 3358x

Další články blogera

Jiří Ručka

Další absurdní a zbytečné nařízení Bruselu vzejde v platnost 20. května 2019.

Na různé hloupé až bizarní nařízení bruselského „velkovévodství“ už jsme si pomalu zvykli, ale to, které začne platit v květnu tohoto roku, je slušně řečeno kuriózní.

17.2.2019 v 8:15 | Karma článku: 45.77 | Přečteno: 12211 | Diskuse

Jiří Ručka

Černá kniha rocku 2018.

Další rok uběhl. A do rockového nebe odešlo opět mnoho známých i méně známých hudebních osobností jak světových, tak domácích.

19.1.2019 v 19:31 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 671 | Diskuse

Jiří Ručka

Blíží se konec Balíkářů v Česku?

Ministerstvo dopravy připravuje již 3 roky změnu bodového systému pro řidiče. Letos to bude již 13 let od doby, kdy byl tento represivní bič na neukázněné řidiče zaveden.

13.1.2019 v 11:45 | Karma článku: 38.97 | Přečteno: 5776 | Diskuse

Jiří Ručka

Ukradená písnička XXX. – The Unforgiven II.

Od roku 1991 už nevydala skupina Metallica tak „silný“ materiál, jak v létech předešlých. Od syrového thrash metalu přešla pomalu a potichu přes hard rock až k country, které je ale ve Státech hodně populární.

16.12.2018 v 18:03 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 683 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Vyšel nový evangelický kancionál „Hrad přepevný“

Kancionál je soubor duchovních písní určených pro křesťanskou bohoslužbu a soukromou modlitbu. Kancionály se v Evropě objevují ojediněle již od středověku, velký nárůst jejich počtu přinesla reformace v 16. století.

20.2.2019 v 6:44 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 119 |

Karel Sýkora

Marek Eben – Jak si udržet hezké manželství

Marek Eben je český herec, moderátor, hudební skladatel, písničkář a zpěvák. Markéta Fišerová je česká herečka. V roce 1986 těžce onemocněla a skončila na invalidním vozíku. Jejím manželem je Marek Eben.

19.2.2019 v 19:38 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 722 |

David Hrbek

Hovory s matkou 2

Tak jestli chceš něco vědět, vyhrkla na mě šestasedmdesátiletá maminka, když jsem jí zvedl telefon, ještě nejste sirotci.

19.2.2019 v 17:00 | Karma článku: 13.42 | Přečteno: 338 | Diskuse

Dušan Póč

Ples Společně dokázal, že když se chce, tak to jde

Když se řekne společně, můžeme v tom hledat ledasco. Podstatné jméno PLES by však v uvedeném příslovci nacházel asi jen málokdo. Ne tak ale ve Vsetíně, kde se bál SPOLEČNĚ konal před několika dny už pošesté.

19.2.2019 v 15:17 | Karma článku: 12.97 | Přečteno: 213 |

Karel Sýkora

Jiří Žáček – Má vlast

Jiří Žáček je český spisovatel, překladatel, básník, autor učebnic, sběratel a tvůrce aforismů. Do roku 1991 pracoval jako redaktor nakladatelství Československý spisovatel, necelý půlrok v nakladatelství Carmen.

19.2.2019 v 8:51 | Karma článku: 12.30 | Přečteno: 152 |
Počet článků 344 Celková karma 29.12 Průměrná čtenost 2083

Jsem normálně ujetý rockér. Vystudovaný chemik. Zajímám se o hudbu a vše kolem ni. Ale taky mě nenechává chladným dění ve společnosti. Hlavně ti političtí vyžírkové.

Najdete na iDNES.cz