Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou zahraniční dělníci přínosem pro fabriky a občany na Novojičínsku?

14. 11. 2015 13:29:23
V okrese Nový Jičín se za poslední roky otevřelo několik průmyslových zón, ve kterých vyrostlo nespočet montážních fabrik, a další jsou v plánu postavit.

Jednou z nich je průmyslová zóna u Kopřivnice, kde mají své výrobní haly nejen Tatra, ale taky Brose, Bang & Olufsen, Cirex, Dura, Röchling Automotive nebo Erich Jaeger. Další významnou průmyslovou zónou v okrese Nový Jičín je Strategická průmyslová zóna Mošnov, kde působí firmy jako Plakor, Mahle Behr, Cromodora Wheels, Free Zone Ostrava a v nejbližší době zde otevře své brány i Hyundai Mobis, která zde bude vyrábět světla pro své automobily.

Krom těchto dvou významných průmyslových zón, je v okrese Nový Jičín další ve Frenštátě pod Radhoštěm – Martinská čtvrť. Ta leží v těsné blízkosti areálu společnosti Siemens. Nesmím samozřejmě opomenout Continental Corporation.

Na první pohled se to čte jako krásná pohádka. Tolik nabídek práce v jednom okrese. Není nic krásnějšího. Jenže když se na to podívám pod drobnohledem, tak zas taková idylka to není. Ani jedna z těchto firem není Česká. Snad Tatra, ale tu vlastní přes holandský Excalibur Group B.V. Michal Strnad. Ano, je to stejná firma, která ve Vrběticích na Zlínsku skladovala protizákonně zakázané protipěchotní miny. Ostatní firmy v okrese Nový Jičín vlastní Němci, Italové, Korejci, Dánové nebo Francouzi. To zas tak nevadí. Ve světě je to běžný jev, že si nadnárodní korporace staví své montážní haly v různých částech světa, kde najdou „blbé“ lidi schopné si za almužnu ničit své zdraví a důstojnost.

Jenže v okrese Nový Jičín nastává paradoxní situace. Není zde dostatek kvalifikovaných pracovníků, dělníků, kteří by měli chuť dělat ze sebe dobrovolně otroky za pár šupů na montážních linkách. Pár let se tato monotónní otrocká práce, kdy zaměstnanci chodí do třísměnných provozů a dělají několik hodin denně po dobu několika let stejné pohyby, dá vydržet, ale po deseti létech na stejné lince jsou z těchto zaměstnanců povětšinou invalidé. Nemoci jako syndrom karpálního tunelu, artralgie, Raynaudův syndrom, ischemie, artróza páteře, Bechtěrevova nemoc nebo cervikobrachiální syndrom jsou u těchto pracovníků běžné jako nákup mléka v supermarketu.

A tak nastává v okrese Nový Jičín zaměstnanecká krize. Jednotlivé firmy si mezi sebou přetahují pod příslibem různých bonusů zaměstnance. Je běžnou praxí, že „přetáhnutý“ zaměstnanec vyfasuje nástupní bonus deset tisíc korun a s ním i člověk, který jej doporučil. Jenže toto nejde dělat do nekonečna. Už není kde brát. Ti rozumní už dávno těmto „pracovním táborům“ dali vale, ti nerozumní to ještě se zaťatými zuby zkouší dál, protože mají dluhy, hypotéky nebo půjčky a „staří“ veteráni v produktivním věku už jsou povětšinou v invalidním důchodě.

Co tedy zbývá těmto firmám, když není už kde brát? Zkusit to v zahraničí. Tam se určitě nějací „Magoři“ ještě najdou. A našli. Do firem na Novojičínsku (a asi nejen zde) se začínají ve velkém nabírat zahraniční pracovníci. Pracovní agentury loví hlavně na Balkáně, ale i v Polsku nebo na Ukrajině. Není výjimkou, že jedete firemním sběrným busem do práce nebo z práce a slyšíte tam jen rumunštinu, polštinu, srbštinu nebo bulharštinu. Že je v těchto autobusech temno i ve dne, už asi nikoho nepřekvapuje. A to nemluvím o odéru, který se z autobusu line, když se na zastávce otevřou dveře. Ten smrad by porazil i koně.

Jak tito zahraniční dělníci pracují a za kolik, nevím, tato informace mi není známa. Ale co mi je známo z vlastní zkušenosti, tak je velký problém v místech, kde bydlí. Třeba v Novém Jičíně se bojí lidi chodit do obchodu u hotelu Kalač, protože Rumuni a Bulhaři, kteří tam jsou ubytování, obtěžují svým chováním místní obyvatelstvo.

Nemalá skupina zahraničních dělníků bydlí i v Příboře a ani zde to není o moc lepší. Třeba dnes ráno v sedm hodin jsem potkal na náměstí několik opilých Poláků, jak se smradlaví válí po chodníku. A to, že byl opodál zblitý celý chodník na několika místech, už nebudu ani komentovat. Není se čemu divit, včera byla asi výplata, či co. Abych náhodou někomu neukřivdil, tak minulý týden jsem odpoledne pro změnu potkal nějaké Rumuny, jak se zťatí jak Dáni plazí na ubikaci.

Co vím z doslechu, tak o nic lepší to není ani v Kopřivnici, kde několik těchto „civilizovaných“ dělníků bydlí. I tam jsou s nimi problémy.

A tak se ptám. Máme to zapotřebí? Nebylo by lepší přidat českým zaměstnancům více peněz, aby nemuseli chodit na skoro povinné přesčasy (když nejdeš, tak nedýcháš pro firmu, tak pak nechtěj přidat), kde si své zdraví ničí o to více? Nebylo by lepší starat se o své zdraví a o zdraví zaměstnanců? Jenže zahraničním majitelům firem to je šum a fuk. V těchto „lágrech“ nepracují jejích děti, rodiče, vnuci, tetičky, strýčkové. Ti se učí jak zotročit další masy hloupých ovčanů.

Autor: Jiří Ručka | sobota 14.11.2015 13:29 | karma článku: 31.28 | přečteno: 3802x

Další články blogera

Jiří Ručka

Pivo Tour de Příbor – sobota 19. srpna 2017

V sobotu 19. srpna se konal již VII. ročník Pivního pochodu Karla Svobody – Pivo Tour de Příbor 2017.

10.9.2017 v 13:07 | Karma článku: 9.86 | Přečteno: 272 | Diskuse

Jiří Ručka

Fenomén Záviš.

Někdo o něm už někdy slyšel, někdo už někdy někde slyšel nějakou jeho sprostonárodní vypalovačku. Někdo už byl na jeho koncertě, někdo se se Závišem dokonce už i fotil a někdo měl tu čest se s ním i ožrat.

31.7.2017 v 13:47 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 855 | Diskuse

Jiří Ručka

Valašský špalíček 2017 – Valašské Meziříčí, areál zámku Žerotínů.

Bouř nadšení, slávy a jásotu panovala poslední červnový víkend mezi 21. a 24. dnem v království Valašském. Ve Valašském Meziříčí v areálu zámku Žerotínů, v renesančním prostředí, sešlis se milovníci tónů libých, uchu lahodícím.

5.7.2017 v 14:12 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 301 | Diskuse

Jiří Ručka

21. - 24 . června 2017 se bude konat ve Valašském Meziříčí Valašský špalíček 2017

35. ročník Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček 2017 se uskuteční opět v červnu, v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí od středy 21. června do soboty 24. června 2017.

4.6.2017 v 10:26 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 155 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Tomáš Flaška

Měli bychom být za invazi v roce 1968 vděční

"Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné: historie pražského jara." Tento článek vyšel v den návštěvy prezidenta Zemana v Rusku na serveru Zvezda.

21.11.2017 v 16:09 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 701 | Diskuse

Jiří Turner

Konverze od ateismu k ateismu

Moudrost náboženství by měla patřit celému lidstvu, i těm nejracionálnějším z nás, a zasluhuje, aby si jí i její největší odpůrci zaobírali. Náboženství je příliš užitečné a vlivné, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím.

21.11.2017 v 15:23 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 350 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak fakenews a nepravdy ovlivňují nejen výsledky parlamentních a prezidentských voleb v ČR

Pravda zvítězí platí skutečně až při pohledu tváří tvář smrti a někteří i to obejdou a pak je otázka, co prožívají potom (pokud vezmeme zkušenosti různých náboženství pouze jako teoretické možnosti). Je odpovědnost na politicích?

21.11.2017 v 14:31 | Karma článku: 12.85 | Přečteno: 509 |

Václav Vít

Naši furianti

O zábavu máme postaráno. Parlament včera nevypadal jako státní ohřívárna, jak se mu říkávalo za první republiky.

21.11.2017 v 13:38 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 320 | Diskuse
Počet článků 285 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2170

Jsem normálně ujetý rockér. Vystudovaný chemik. Zajímám se o hudbu a vše kolem ni. Ale taky mě nenechává chladným dění ve společnosti. Hlavně ti političtí vyžírkové.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.