21. - 24 . června 2017 se bude konat ve Valašském Meziříčí Valašský špalíček 2017

35. ročník Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček 2017 se uskuteční opět v červnu, v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí od středy 21. června do soboty 24. června 2017.

Valašský špalíček letos slaví půlkulaté výročí a program se opět, letos už potřetí, ponese v duchu 60. let.  Z velikánů československého big beatu se představí tentokrát Synkopy 61, brněnské legendy, kterou proslavila písnička Válka je vůl. A pak je tu další nezapomenutelná brněnská skupina pro změnu z konce šedesátých let Progress Organization, později přejmenovaná na Barnodaj, ještě později na Progres 2. Obě formace budou hrát především svůj nejstarší repertoár, podobně jako „nejlepší slovenští Rolling Stones“ The Buttons. V bluesové i folkové poloze se představí také další slovenský muzikant, čerstvý sedmdesátník Fedor Frešo. Zazní zde průřez historií kapely Framus Five a Michal Prokop se představí také v akustickém setu s houslistou Janem Hrubým a kytaristou Lubošem Andrštem.  Akustický i elektrický koncert chystáme také k letošním sedmdesátinám Vladimíra Mišíka. Po roce se vrací na Valašský špalíček zpěvák a kytarista Ivan Hajniš, tentokrát jako frontman The Primitives Group. A Milan Knížák tu vystoupí s kapelou Aktual, s níž začínal v roce 1967 a paradoxně se nejvíc „proslavil“ o deset let později, když byly jeho nekonformní texty pro Aktual, ať už omylem, či záměrně, v dobovém tisku a pak i v manipulativním televizním dokumentu podsouvány pronásledované skupině Plastic People of The Universe. Dále se představí živé provedení prvního českého artrockového projektu Město ER v podání kapely Framus Five s Michalem Prokopem a Karlovarského symfonického orchestru.

Program Valašského špalíčku samozřejmě není zaměřen jenom na české a slovenské hudební matadory, ale nabízí jakýsi srovnávací pohled také na zahraniční scénu. Vystoupí zde  Maggie Bell, které se říká Queen of the blues from Scotland. Proslavila se jako zpěvačka skupiny Stone the Crows. Ta působila na ostrovní scéně v letech 1968 – 1973 a po té, co na koncertě ve Swansea v květnu 1972 po ráně elektrickým proudem zemřel kytarista Leslie Harvey, mimochodem partner Maggie Bell, stal se sólovým kytaristou Stone the Crows Jimmy McCulloch, jehož pak angažoval Paul McCartney do skupiny Wings. Samotná Maggie Bell, počínaje albem Queen of the Night z roku 1974, sama za sebe vydala řadu znamenitých desek.

Dalším z pozvaných hostů je Pete Brown, charismatický britský zpěvák a textař, mimo jiné spoluautor hitů White Room, Swlabr, či Sunshine of Your Love nezapomenutelné kapely Cream. Brown se po rozchodu hvězdného tria stal dvorním textařem baskytaristy a zpěváka Jacka Bruce. Podílel se na všech skladbách jeho sólových alb Songs for a Tailor, Harmony Row a Out of the Storm.

Dále se je možno těšit na skvělá bluesová vystoupení v komorním M-klubu. Vystoupí zde Slovak Blues Project spojený se jmény Ľuboš Beňa, Paľo Hrnčirík, či Peter Bonzo Radványi, mnohé slibuje také aktuální Dura & Blues Club s rockovým veteránem Peterem Koreněm za Hammondkami a už zmíněným Fedorem Frešem na baskytaru.

V pátek večer je ještě možno shlédnout „mladou“ krev české indie scény. Jedná se o projekt Jana Sahary Hedla a Blanky Šrůmové -  Něžná noc.

Celý Špalíček bude zahájen již ve středu koncertem Duke Special – Under The Dark Cloth (UK). Realizace představení, které zahrnuje vícečetnou projekci fotografií a doprovod smyčcového kvarteta, je technicky náročnější, proto bylo po premiéře v New Yorku reprízováno pouze v Londýně, Belfastu a Dublinu. Po těchto evropských metropolích přichází na řadu mimořádně i Valašské Meziříčí, kde Duke Special v minulosti vystupoval s jinými hudebními projekty a se kterým jej pojí osobní vazby. 

Celková koncepce koncertu i díky přítomnosti smyčců vytváří pomyslný most mezi klasickou hudbou, meziválečným vaudeville / kabaretem, něžným klavírním písničkářstvím až po alternativní modernu. Obsahově se písně pohybují od lyrických nálad inspirovaných přírodními scenériemi (Dancing Trees), přes biografické příběhy (Rita De Acosta, Georgia O'Keefffe) až po sociální dobové studie (Washerwomen, Hand of Man), vše v návaznosti na projektované fotografie. Nad tím vším se klene nezaměnitelný  projev hlavního protagonisty, jedné z nejzajímavějších hudebních osobností současného hudebního světa.

Ve čtvrtek pak vystoupí na Špalíčku dvě valašskomeziříčské legendy. Mňága a Žďorp letos slaví své třicáté narozeniny na scéně a není v tom sama. Stejného kulatého výročí se dožívá také rockové seskupení Ciment Petra Zezulky a obě formace to s fanoušky oslaví téměř na den přesně a na stejném místě, kde jejich kariéry začaly, jen o tři dekády později, a to na festivalovém podiu Valašského špalíčku.

Autor: Jiří Ručka | neděle 4.6.2017 10:26 | karma článku: 12,98 | přečteno: 215x