Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český slavík? Pokálená ptica.

26. 11. 2017 18:57:50
Český showbusiness si opět zadělal na pořádnou ostudu. Tentokrát to už ale Musica Bohemica (agentura, která je vyhlašovatelem a organizátorem ankety) přepískla a její paranoia překročila i hranice České republiky.

Vše začalo 16. listopadu, kdy tři dny před ukončením řádného hlasování do Českého slavíka 2017, vyloučili za nejasných okolností ze soutěže Joakima Brodéna, zpěváka švédské metalové skupiny Sabaton. Joakim Brodén má švédské, ale i české občanství, neb je jeho matka Češka. Trvale ale žije v Norsku. V České republice vystupuje pravidelně a hrdě se k ní hlásí, a to nejenom výkřiky, že miluje české pivo, ale hlavně ve svých skladbách, kde oslavuje české hrdiny II. světové války. Bohužel, oslavuje ty, kteří bojovali na špatné frontě. Bojovali na britsko-americké linii. Že by toto vadilo? To snad ne, to už by bylo asi moc. No prostě, když už se blížilo finále hlasování, kdy už bylo jasné, že Karel Gott by mohl být sesazen ze svého doživotního zlatého trůnu, tak Musica Bohemica pozměnila pravidla a Brodéna z hlasování vyloučila, což odůvodnila tím, že u umělce, který je do hlasování zařazen, nestačí, že má České občanství, ale česká scéna musí být i jeho domovská.

Podivná výmluva. Když se podívám na výsledky Českého slavíka 2017, tak by z něj muselo být vyřazeno minimálně 30 a více umělců a uměleckých těles. Tak třeba u zpěvaček by neměla být hodnocena 2. Ewa Farná (působí hlavně v Polsku), 3. Lucie Vondráčková (ta žije dlouhodobě v Kanadě se svým manželem a třeba letos neměla v ČR ani jedno vystoupení a v Kanadě pokračuje ve své herecké kariéře). Dále by neměla být umístěna ani 13. Gabriela Gunčíková, která žije již několik let v USA a tam třeba ještě donedávna vystupovala se skupinou Trans-Siberian Orchestra. Marta Jandová má zase domovskou scénu Německo, kde vystupuje s německou skupinou Die Happy. Iveta Bartošová vystupuje v nebi a Hana Hegerová pochází ze Slovenska.

V mužské části Českého slavíka je podivně zařazen Gino Armani, který je nejen napůl Ital a nazpíval za svou kariéru jen 2 skladby. Jan Cina vystupuje jen ve „Tváři“ a je to herec. Ben Cristovao je prozměnu napůl Portugalec. Miroslav Žbirka je zase Slovák a je i v kategorii Slavík bez hranic. David Gránský je taky herec a ne zpěvák. Karel Kryl má domovskou scénu nebe a totéž platí i o Petru Hapkovi a Petru Mukovi. V nebi vystupuje i 74. Petr Novák, 87. Waldemar Matuška, 107. Karel Zich a 109. Pavel Bobek. Štefan Margita je Slovák jak poleno a Vladimír Mišík má otce Američana. Ale ani jeden z nich nešlapal Karlovi na paty, proto nejsou problémem.

Když se kouknu do kategorie skupiny, tak i tam je několik těles, které zde nemají co dělat. Tak třeba 25. Orlík už 26 let neexistuje. Legendy se vrací jsou revival hrající jen anglicky zpívané skladby a totéž platí o Morčatech na útěku. Duo Těžkej Pokondr je nejen revival, ale už řadu let ani nevystupuje. Nightwork je už 4 roky u ledu a Brontosauři 23 let. Charlie Straight jsou nejen 4 roky „po smrti“, ale zpívali stejně jak Brodén jen anglicky. Blue Effect už rok neexistuje. Možná jsem ve svém výčtu někoho vynechal, protože neznám do detailu celou „českou“ hudební scénu, ale aby byl neprávem vyřazen Joakim Brodén, tento výčet snad stačí. A kde se poděly ty všechny hlasy pro Brodéna? Komu byly připsány? Nebo to prostě byla jen taková hra? Podivná hra ze strany Musica Bohemica. Že jim to nevadilo loni a předloni.

Dneska odpoledne vyšlo najevo, že nebyly započteny ani hlasy skupině Ortel a v kategorii zpěvák Tomášovi Ortelovi. Že prý porušili jeho fanoušci pravidla hlasování tím, že vyzývali k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Český slavíkem. Tak byly Ortelu a Tomášovi Ortelovi přiznány jen stejné hlasy jako v loňském roce. Tady už to vážně smrdí nadržováním Karlu Gottovi. A to Karel Gott už víc jak 2 roky nevystupuje kvůli zdravotním problémům.

Tomáš Ortel zřejmě získal legální cestou první místo v Českém slavíkovi, ale organizátorům nešel do krámu, tak si vymysleli pohádku O zlém drakovi a hodném králi. Co ten Jaroslav Těšínský (jednatel a společník v jedné osobě ve firmě Musica Bohemica) hulí za svinstvo, že mu tak hrabe?

Trochu mi to připomíná rok 1981, kdy se měl stát Zlatým slavíkem Jiří Schelinger, ale jelikož nepasoval soudruhům do krámu, tak jej, stejně jak Brodéna, pár dní před ukončením hlasování vyškrtli s odůvodněním, že mrtvý zpěvák nemůže přece převzít Zlatého slavíka. A tehdy šlo taktéž několik stovek tisíc korespondenčních lístků do hajzlu. A to Jirka Schelinger zemřel v dubnu téhož roku, stejně jak Věra Špinarová (ta zemřela letos v březnu).

Takže staré časy se vrací. Máme se radovat nebo plakat?

Autor: Jiří Ručka | neděle 26.11.2017 18:57 | karma článku: 47.95 | přečteno: 14460x


Další články blogera

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Sebastian Bach

Jeden z nejoriginálnějších zpěváků americké glammetalové scény působil dlouhé roky v newjerseyském spolku Skid Row.

8.7.2018 v 15:03 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 224 | Diskuse

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Peter Gabriel

Muzikant, který je ve světě progresivního rocku obrovský pojem. V roce 1967 spoluzakládá Peter Gabriel s Tony Banksem, Mike Rutherfordem a dalšími jednu z nejdůležitějších skupin art/progresive rocku ve světě – skupinu Genesis.

7.7.2018 v 19:55 | Karma článku: 12.93 | Přečteno: 538 | Diskuse

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Michael Vescera

Nejenom v Evropě nebo v USA umí hrát dobrý Metal, ale i v Zemi vycházejícího slunce jsou kvalitní metalové spolky, které dokážou dát těm evropským či americkým pěkně „na prdel“.

7.7.2018 v 12:15 | Karma článku: 4.73 | Přečteno: 150 | Diskuse

Jiří Ručka

Král odešel, ať žije král – Michael Kiske

Tento hamburský rodák se neodmyslitelně zapsal do historie speed/power metalu jako člen skupiny Helloween.

7.7.2018 v 6:47 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 313 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Michaela Piontková

Finále MY Model Contest 2018

MY Model Contest je poměrně nová, zato velmi prestižní české modelingová soutěž hledající mladé modelky. Jak probíhalo její finále tento rok se dozvíte v tomto článku!

15.7.2018 v 17:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Karel Sýkora

Chromatics – Tick Of The Clock

Chromatics is an American electronic music band from Portland, Oregon, formed in 2001. The band consists of Ruth Radelet (vocals, guitar, synthesizer), Adam Miller (guitar, vocoder), Nat Walker (drums, synthesizer).

15.7.2018 v 8:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Karel Sýkora

Karel Čapek – Modlitba za pravdu

Karel Čapek byl český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a amatérský fotograf. Byl mladším bratrem malíře a spisovatele Josefa Čapka (1887–1945).

14.7.2018 v 20:04 | Karma článku: 9.33 | Přečteno: 97 |

Karel Sýkora

Russian orthodox chant Chesnokov – We Praise Thee

Pavel Grigorjevič Česnokov byl ruský hudební skladatel, sbormistr, autor mnoha pravoslavných sborových duchovních skladeb.

14.7.2018 v 8:37 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 127 |

Karel Sýkora

Jiří Beneš – výklad knihy Jozue

Kniha Jozue je šestá kniha v biblickém kánonu Starého zákona. Je v ní popsáno dobývání „Zaslíbené země“ a následné rozdělování země na podíly, tedy doba okolo 14.–12. stol. př. Kr.

12.7.2018 v 9:29 | Karma článku: 3.82 | Přečteno: 101 |
Počet článků 333 Celková karma 11.09 Průměrná čtenost 2034

Jsem normálně ujetý rockér. Vystudovaný chemik. Zajímám se o hudbu a vše kolem ni. Ale taky mě nenechává chladným dění ve společnosti. Hlavně ti političtí vyžírkové.

Najdete na iDNES.cz